top of page

Zostaliśmy nauczeni, że ważniejsze jest, żeby być lubianym niż żeby być sobą. Uczono nas również, że powinniśmy sprawiać zadowalać innych, jeśli chcemy iść na przód.
Jak możemy czuć zadowolenie ze swojego życia, jeśli nie jesteśmy uczciwi wobec samych siebie?
Jak możemy stworzyć coś wyjątkowego, jeśli nie żyjemy zgodnie z prawdą?
Nie jest to możliwe.
Uraza narasta.
W Twoim życiu króluje fałsz.
Rozum i serce mówią coś zupełnie innego.
To, co czujemy nie ma nic wspólnego z tym, co robimy.

Co zrobić, by być tym, kim się jest, a nie tym, kim powinno się być?

Jak by być tym, kim się jest? Sztuka autentyczności

Dziesięć najważniejszych sugestii:

1. Autentyczność

Bądź autorem swojej własnej historii.

Pamiętaj, że słowo „autentyczny” ma wspólne korzenie ze słowem „autor”

Zwykła zbieżność? Nie! Kiedy jesteśmy autentyczni, stajemy się autorami naszej własnej historii.

Autentyczność = samoświadomość + odwaga. Chodzi o bycie wystarczająco świadomym, żeby móc wiedzieć, kim się jest i być na tyle odważnym, żeby móc to wyrazić.

2. Zadowalanie innych

Przestań zadowalać wszystkich wokół. Jest to pasywne usiłowanie potwierdzenia własnej wartości. Zamiast tego, powinniśmy wyrażać prawdziwych nas – nawet jeśli uważasz, że może to powodować na początku lekki dyskomfort.

Tak to wygląda: Im mniej szukasz poparcia innych, tym więcej otrzymasz go od nich.

3. Co pomyślę o sobie?

Dlaczego obawiasz się zrobić to, co NAPRAWDĘ chciałbyś? Jeśli odpowiesz: „ Boję się, co inni na to powiedzą” oznacza, że bardziej martwisz się o to, co inni pomyślą o Tobie, niż o to, czy żyjesz swoim własnym życiem. Nie jest to komfortowa sytuacja.

Zamiast pytać: „Co pomyślą o mnie, jeśli zrobię …”, spytaj: „ Co będę sądzić o sobie, jeśli tego nie zrobię?”

4. Przestań wciąż powtarzać, co „powinieneś”!

Często słyszysz w głowie głos powtarzający, co „powinieneś robić” i czego „nie powinieneś robić”? Ten głos nie jest tak naprawdę Twój.

Nie pojawia się on w Twojej głowie w sposób magiczny. Rodzi się z kombinacji różnych czynników, takich jak: rodzina, przyjaciele, kultura, pochodzenie, religia, płeć, popkultura. Kiedy to zrozumiemy, pozwolimy sobie na stworzenie życia, opartego na tym, czego naprawdę chcemy – nie zaś na podstawie tego, co mówi nam ten wewnętrzny głos.

5. Należy dążyć do „łączności z samym sobą”, a nie szukania potwierdzenia własnej wartości u innych.

Łączność z samym sobą przynosi miłość. Potwierdzenia szukamy ze strachu.

Żyjemy w świecie, który na każdym kroku pokazuje nam, że nie jesteśmy dość dobrzy – ale jeśli kupimy ten produkt, zrobimy tę rzecz, osiągniemy kolejny wielki cel – otrzymamy potwierdzenie naszej wartości. W związku z tym, żyjemy w ciągłym strachu. Zamiast skupiać się na próbie udowadniania samemu sobie własnej wartości, postaraj się skoncentrować na swoich autentycznych fundamentalnych wartościach.

6. Nie udawaj, że wszystko jest super!

Jeśli przechodzisz trudny czas – w porządku! Nie udawaj, że wszystko układa się świetnie, jeśli tak nie jest. Pozwól sobie na bycie człowiekiem. Nie stracisz szacunku innych.

7. Traktuj innych z szacunkiem.

Jest olbrzymia różnica pomiędzy byciem autentycznym a traktowaniem innych w sposób poniżający ich. Bycie autentycznym oznacza wyrażanie swoich uczuć, myśli i przekonań w szczery sposób. Traktowanie innych bez należytego szacunku oznacza atakowanie, plotkowanie i oskarżanie. Jest cienka linia pomiędzy dzieleniem się własnym doświadczeniem z innymi i traktowaniem innych osób w sposób uwłaczający ich godności, wywyższając się.

8. Bądź sobą bez względu na okoliczności!

Nie ma znaczenia, czy rozmawiasz z dobrym znajomym czy z profesorem na uczelni – możesz wciąż być autentyczny (być sobą). Możesz wykorzystywać poszczególne części swojej osobowości w różnych przypadkach, ale w swej istocie nadal jesteś sobą. Twoje wartości i granice nie zmieniają się. Bądź sobą bez względu na okoliczności!

9. „Gdybyś naprawdę mnie znał…”

„Gdybyś naprawdę mnie znał, wiedziałbyś.” Następnym razem, kiedy będziesz powstrzymywać się od powiedzenia prawdy, zacznij w ten sposób: „Gdybyś naprawdę mnie znał, wiedziałbyś…”

10. Pozbądź się tego, co niepotrzebne.

Musimy pozwolić odejść temu, kim obecnie jesteśmy na rzecz osoby, którą mamy się stać. Oznacza to: robienie tego, czego normalnie nie robimy… Eksperymentowanie z odpowiadaniem na różne sytuacje w odmienny niż dotychczas sposób… bycie wolnym od uprzedzeń i pozwolenie sobie na błędy.

Jedyną rzeczą, która powstrzymuje Cię od stania się tym, kim chciałbyś być jest Twoja własna historia o tym, dlaczego nie możesz tego osiągnąć. Musimy pozbyć się tej części nas samych, która nie będzie służyła nam już nigdy więcej.

 

 

źródło:
Krzysztof Jankowski
Coaching & Consulting

 

© 2023 by Coach.Corp. All rights reserved.

bottom of page